Sprawy nieruchomości / Komu przysługuje lokal socjalny?

 

Jeżeli dochodzi do eksmisji czasami jedynym ratunkiem przed bezdomnością pozostaje wystąpienie o przyznanie lokalu socjalnego. Prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje jednak każdemu.


Co to jest lokal socjalny?

 

Lokal socjalny to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

 

Kto orzeka o prawie do lokalu socjalnego?


O prawie bądź braku prawa do otrzymania lokalu socjalnego decyduje sąd w wyroku eksmisyjnym. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Do czasu dostarczenia lokalu socjalnego nie można dokonać eksmisji z lokalu.

 

Komu przysługuje prawo do lokalu socjalnego?

 

Sąd decydując o przyznaniu lokalu socjalnego bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez osoby z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.


Prawo do otrzymania lokalu socjalnego w każdej sytuacji przysługuje:

 

1)   kobietom w ciąży,

 

2)   małoletnim, niepełnosprawnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.2))(23) lub ubezwłasnowolnionemu oraz sprawującemu nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałemu,

 

3)   obłożnie chorym,

 

4)   emerytom i rencistom spełniającym kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

 

5)   osobom posiadającym status bezrobotnego,

 

6)   osobom spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwał

 

Prawo do lokalu socjalnego nie zostanie jednak przyznane także powyższym osobom, jeżeli mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

 


Uwaga! Sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego, w szczególności jeżeli nakazanie opróżnienia następuje z przyczyn, o których mowa w art. 13., tj. jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku

 

Prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje także osobie, która samowolnie zajmuje lokal i wobec której sąd nakazał opróżnienie lokalu, chyba że przyznanie lokalu socjalnego byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione.  

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688